Manam 14 gadus vecajam dēlam šonedēļ jāuzraksta sacerējums par to, kas ir Latvija tieši viņam. Paziņkāroju, ko tad viņš raksta. Būdams diezgan tiešs un godīgs pusaudzis, viņš atbildēja, ka Lavija ir forša, bet viss tas patriotiskais bullšits, ko nākoties dzirdēt apkārt, esot stipri pārspīlēts. Hmm…  Izdzirdu sevi sākam moralizēt…uff, kurš gan nezina, kas tas ir galīgi garām…

Nolēmu apklust un izmantot iespēju drusciņ padomāt par to, kas ir Latvija MAN. Šobrīd un tieši tagad. “Mana Latvija”.

Un domas, starp citu, nemaz nebija tik patriotiskas. Vismaz ne tādā “tadamm!” līmenī. Domas drīzāk bija mīļas, siltas un pateicības pilnas.

Jo šobrīd “mana Latvija”  ir laba, silta un skaista vieta, kur būt – mācīties, dzīvot un audzināt bērnus.  Tā ir vieta, kur piedzīvot visus 4 gadalaikus, krāsainus saulrietus, miglainus rītus, satikt gudrus un domājošus cilvēkus, uzdrošināties sapņot un sapņus piepildīt. Tā ir vieta, kurā no rīta mostoties, es zinu, ka diena būs brīnišķīga, ja vien to vēlēšos. Pavisam mierīga un klusa, jeb pilna notikumiem un darbiem –  tieši šī viena diena Latvijā.  Mana Latvija ir mana pasaule – mana ģimene, tuvie un mīļie cilvēki, mājas, darbs un sapņi. Katru dienu manas domas un izvēles, satiktie cilvēki  šo pasauli veido un pārveido  – izjauc, papildina un rada no jauna. Tāda pasaule ir mums katram sava. Mīlot un lolojot savu mazo pasauli, mēs mīlam un lolojam Latviju – manu un tavu.

Gribu, lai tā ir stipra, mierīga un laimīga – mana un tava pasaule un mūsu Latvija.

Daudz laimes dzimšanas dienā, mīļā Latvija… Un arī tev  daudz laimes – jo esi daļiņa no tās!

 

P.S.Kad biju tā kādu laiciņu padomājusi, izdarīju kaut ko tiešām gudru. Klusiņām pavaicāju savam bērnam, ko viņš īsti domā ar vārdiem “patriotiskais bullšits”… Atbildi saņēmu. Un tā bija krietni vien labāka, nekā mana iepriekš pasprukusī moralizēšana. Tātad, vārdu salikuma “patriotiskais bullšits” skaidrojums ir “viltus patriotisms”. Tā kā “patriotisms”, kā es to labi zinot, esot savas tautas un dzimtenes mīlestība, tad sūkstīšanās par to, cik te ir grūta dzīve un izsmeļoša atgādināšana, ka mēs esam tik daudz cietuši, esot nekas vairāk kā “patriotisks bullšits” jeb “viltus patriotisms”.  Jo vēsturi varot skaidrot dažādi – žēlojoties vai arī ar lepnumu. Patiesam patriotismam neesot nekas kopīgs ar žēlošanos, jo patriots ir lepns par sevi, savu tautu un valsti. Nu ko, jau kuro reizi skaidrs, ka mums vairāk jāklausās savos bērnos. Galu galā, viņi ir Latvijas nākotne.